Historie

Historie tenisu v Havlíčkově Brodě

 

Tenis pronikal na ČMV jen velmi pozvolna. Jeho propagátory byli studenti, kteří jednak něco "odkoukali" (především) v Praze a také náčiní ( rakety, míčky a vysoká síť) byly k sehnání zase jen v Praze. Teprve dlouho potom ( v pol. 30. let ) bylo možno zakoupit raketu i v Brodě ( v hračkářském obchodě pana Korefa ).

Tenisové kurty v Kotlině 1900-1914První pokusy " v pinkání " viděla Kotlina. Tudy vedly tzv. dolní a horní cesta, u té dolní byly 2 oplocené pískové kurty ( situované zhruba jako dnešní kluziště ). Kotlina byla tehdy v podstatě jediným místem, kde byly jakési přirozené tribuny. A tak se proto často stávalo, že plochu využívali i hasiči, Sokol, Orel, divadelníci i další spolky. Proto bylo nutné tenisovou síť po každém hraní sundat a hřiště přejet kartáčem. Síť i kartáč se uklízeli k domku pana Bockschneidera, kde byla i možnost občerstvení se chladnou vodou ze studánky.

V Brodě se nacházel v té době ještě jeden tenisový kurt u továrny Patria ( majitel p. Stiassny ) - dnes blízko továrny Harttman. Ten byl velice hezky umístěm ve stínu stromů, ale byl vyloženě soukromý a nehodil se pro masové využívání. Další hřiště bylo u železničního mostu u Škvárovny, to se ale hodilo spíše pro míčové hry a koncem 2. světové války zde vznikla první stříkaná ledová plocha široko daleko.

Tenis byl v tehdejší době záležitostí pouze několika rodin a součástí tréninků bylo pozápasové posezení. Pokud přišli na kurty jiní ( hl. mladí ) tak mohli v nejlepším případě hrající dvojci počítat čí sbírat míče.Cvičenci na tenisových kurtech v Kotlině 1900-1914

Protože byla Kotlina již z výše zmiňovaných důvodů přeplněna, rozhodli se tenisté pro výstavbu kurtů samostatných, někde jinde, v dosahu města a v klidu. Byl vybrán pozemek u Žabince ( za skladištěm zboží p. Krupičky - kovové zboží v Dolní ulici ). A tak začali nadšenci v roce 1935 budovat nové pískové kurty a dřevěný sklad pro inventář. Počet kurtů postupně vzrůstal a časem to byli již čtyři tenisové kurty a jedno hřiště na košíkovou. K tomu přibyla i pěkná kabina se šatnama a klubovou místností. Válka samozřejmě přibrzdila rozvoj veškerého sportu, tenis nevyjímaje. Po roce 1945 se však začal tenis rychle rozvíjet hlavně mezi mládeží. Další studenou sprchou pro tenis však byl rok 1948, který "zatřásl" především s tenisem. Z toho se stal "buržoazní" sport a podporu města měl nulovou. Došlo ke sjednocení tělovýchovy a TK přešel do Sokola a posléze do Jiskry. V roce 1967 nařídilo město celý areál vyklidit a zbourat. Na jejich místě vyrostly panelové domy a viadukt. Tenis se potom celých 5 let v Havlíčkově Brodě nehrál.

Kurty Na Žabinci okusil i Jarda Drobný a v roce 1948 se zde představili tehdejší čs. velikáni Vladimír Zábrodský a Vovka Kobranov. Ti sehráli s místními hráči exhibici a večer potom " praskalo ve švech" staré brodské divadlo, když tito dva besedovali o tenise a ledním hokeji.

Časem se začali stavět nové tenisové kurty Na Losích, ale práce probíhali pomalu. V současné době je tenisový oddíl součástí TJ Jiskra Havlíčkův Brod o.s. a v jeho tenisovém areálu u Sportovní haly je v provozu celkem 6 kurtů. Současný tenis v Havlíčkově Brodě trápí především nedostatečné zázemí, které je staré přes 40 let a zcela nevyhovuje nárokům dnešní doby.Velkým positivem je nová tříkurtová nafukovací hala, která je v provozu od roku 2011 a umožňuje tak hráčům trénink i v zimním období.

 

Velké poděkování patří Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod, které nám poskytlo 2 opravdu nádherné dobové fotografie z doby Rakouska - Uherska, na kterých jsou vidět původní tenisový areál v Kotlině zhruba na místě dnešní ledové plochy a cvičence na tenisových kurtech v Kotlině. Obě fotografie jsou umístěny ve Fotogalerii, kde si je můžete prohlednout v plné velikosti.

Poděkování patří rovněž TJ Jiskra HB za poskytnuté materiály ohledně historie tenisu v Havlíčkově Brodě.

Rádi přivítáme a uveřejníme na našich stránkách dobové materiály či fotografie týkající se tenisu v našem městě. Zejména dobové fotografie tenisového areálu U Žabince. Děkujeme. 

Poslední změna: úterý 11. prosince 2012, 08:58